Meie pere traditsioon – elus jõulupuu

Nii paljudel on kuusk juba detsembri alguses tuppa toodud ja ära ehitud. Aastaid tagasi tundus see mulle imelik, sest minu lapsepõlvekodus on jõulupuu tuppa toomine ja ehtimine kuulunud traditsioonilise jõululaupäeva tähistamise juurde, aga nüüdseks olen ammu leppinud arusaamaga, et jõule tähistataksegi erinevates peredes niivõrd erinevalt.

Minu lapsepõlves oli Jõululaupäev alati väga eriline päev. Hommikust saati oli hinges pidulik tunne. Ema hakkas juba ennelõunast toitusid ette valmistama – kartulisalat, kotletid, praeliha, verivorstid (mõnikord tehti lausa algusest lõpuni ise, mis tähendas ka sea veristamist). Lapsed koristasid tubasid. Isa käis metsast kuuske toomas, saagis parajaks, sättis ilusti jalale seisma ja ehtis seda koos lastega. Kui kõik toimetused olid tehtud, pandi selga ilusamad riided ja istuti pidulikult kaetud jõululauda. Lapsed jooksid kõrgendatud meeleolus ringi ja mingil hetkel ilmusid kuuse alla kingitused. Ülejäänud õhtu jooksul mängisid lapsed ennastunustavalt oma uute mänguasjadega ja vanemad vestlesid veel pikalt õhtusöögilauas.

Praegusel ajal, tänu sotsiaalmeediale, on näha, et hästi paljud toovadki jõulupuu juba varakult tuppa, ehivad ära ja naudivad pea kuu aega jõulumeeleolu.

Ma ei tea, mul läheks selle aja peale see jõulutunne vist juba üle. Ja jõululaupäev ei tunduks ka enam nii eriline, kui ei tooks sellel puhul tuppa värskelt lõhnavat jõulupuud.

Loomulikult ei tundu see ammu enam imelik, et kaubandusse ilmuvad jõulukaubad juba oktoobris, aga ma ise oma peres hoian sama traditsiooni, mis sai alguse minu lapsepõlves.

Oma iseseisva elu esimestel aastatel ma elusat puud koju ei toonud, aga nüüd, mil peres on ka lapsed, oleme ka selle traditsiooni taastanud.

Kusjuures, elusa puu tuppatoomiseks polegi tarvis ohverdada tugevat ja elujõulist noort puud, kel terve elutee veel ees.

Meie koju on jõulupuu kahel korral tulnud RMK aladelt, kus tohib valida puu sellisest kohast, kus tal nagunii elulootust poleks (nt liiga lähedal teedele, elektriliinide alt vms). Olles sellise puu välja valinud, saab selle eest maksta SMSi teel. Tänasel päeval vist isegi läbi mobiiliäpi.

RMK-st saadud kuuseke, mis pole küll proportsioonis, aga ilus ja kohev

Eelmisel aastal olime saanud äsja oma uue kodu omanikeks ja meil tuli eemaldada maja lähedal asuvalt kuuselt alumised oksad, mis ulatusid terrassile. Üks suur kuuseoks saigi meile tuppa jõulukuuske asendama. Oli omapärane, aga mulle väga meeldis.

Eelmise aasta hiiglaslik kuuseoks

Sel aastal plaanisime taas RMK võimalust kasutada, aga paar päeva tagasi jäi ühes kohalikus Facebooki grupis silma teade, et Saku Gümnaasiumi laiendatakse ning selle tarbeks on kooli kõrvalt osa võsa ja metsa juba maha võetud. Kohalikku rahvast kutsuti üles just sealt maharaiutud puude seast omale jõulupuud valima. Selle tarbeks oli metsnik isegi kohevamad ja ilusamad kuusepoisid muust oksarägastikust välja toonud ja aia äärde püsti sättinud, et inimestel oleks mugavam valida. Kui üllas tegu!

Tegelikult arvasin ma, et tänaseks on nagunii kõik sealsed vähegi kõlblikud kuusekesed omale juba kodu leidnud, aga Ivo pakkus, et võiks ikka vaatama minna.

Päris müügiplatsi puudega see valik küll konkureerida ei suutnud, aga leidsime endale sellest hoolimata täitsa armsa kuusekese omale koju jõulumeeleolu tekitama.

Mahavõetud mets ja võsa

Kuusekesed kodu ootamas

Üks kuuseke leidis kodutee!

Ja meil on selgi aastal kodus elus jõulupuu ilma, et oleksime asjata noore puu ohverdanud. Pigem andsime ühele surmale määratud kuusepoisile ilusa lõpu, mil ta saab oma eesmärgi täita veel kaks nädalat ühele perele jõulutunnet pakkudes ❤

Meie selle aasta armsake

Soovin kõigile kauneid pühi ja südamesse jõulutunnet!

3 thoughts on “Meie pere traditsioon – elus jõulupuu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s