Koolikiusamine… Ka täiskasvanutel! Ka Internetis!

Nii palju on viimasel ajal räägitud koolikiusamisest, aga sama kriitiline on minu arvates ka netikiusamine – ja seal ei tehta vahet, kas kiusatav on laps või täiskasvanu. Ka kiusajaid on seinast-seina – noori ja vanu, vaeseid ja rikkaid, tuntud ja vähem tuntud inimesi…

Mind ajendas kirjutama täna nähtud teema ühes suures Facebooki grupis (kus on üle 25 000 liikme), kus keegi oli jaganud postitust teise inimese personaalselt ajajoonelt. Nimi oli küll kustutatud, aga postitus ise kõigile teistele naermiseks üles riputatud.

Tolles jagatud postituses oli mitu pilti hallidest pilvedest ja pikk jada ilma kirjavahemärkideta teksti teemal, et on ikka nii kahju, et suvi on lõppenud ja sügis alanud, enam ei saa ujuda ja peab ootama uut suve.

Küll saadi naerda! Mõned naersid selle üle, et inimene vist esmakordselt avastab, et meil aastaajad vahelduvad, aga veel rohkem inimesi leidis, et teise inimese kirjaoskuse üle ilkumine on täiesti okei.

Teemaalgataja oli nime küll kustutanud, aga kuna postituses olid väga spetsiifilised õigekirjavead, siis igaüks, kes oskab Facebooki otsingut kasutada, on suuteline leidma inimese, kes oli postituse autor.

Kuigi see midagi ei muuda, siis ma ikkagi vaatasin, kes algse postituse Facebooki tegi. Ei olegi laps – on noor neiu, kes õpib ametikoolis ja tundus, et tegemist on väga edasipüüdliku noore inimesega, kes vist paraku ka varem kiusamist tunda saanud, sest tema kontolt võis leida postitusi, et kõik halb tuleb unustada ja edasi minna…

Kõigi ~100 kommentaari hulgas oli 3-4 sellist, kus üritati inimesi korrale kutsuda ja ilkumine lõpetada.

Kuna ma kiusamist ei tolereeri mingil tasandil, siis ALATI sekkun. Nii netis kui päriselus.

Ka mina kirjutasin antud teema alla kommentaari, et inimeste vaimne võimekus on erinev ja selline teiste naeruvääristamine, et oma ego upitada, on nõme.

Mu kommentaarile tuli palju vastuseid, kus mõnitajad end õigustasid:

– aga miks ta solgib meie keelt?

– äkki ta siis mõtleb ja hakkab normaalselt kirjutama!

– kui inimesele pole puuet määratud ja ta ikka erinev on, siis võib mõnitada küll!

– sa ise solvad inimest, kui ütled, et ta on vähem võimekas, ja kui tal pole puuet!

Jah, meil läks natuke sõnavahetuseks, kus kirjutasin oma tuttavast, kel on düsgraafia, aga teeb edukat karjääri massöörina.

See, et ma tõin düsgraafia näitena, lisaski õli tulle – hoopis mina solvan kedagi, et üritan väita, et inimene on puudega.

“Ei! Mina väidan, et kui inimese võimekus ükskõik mis elualal on väiksem kui “harju keskmine”, ei ole okei kõigil teistel talle virtuaalset kambakat teha.” – See oli viimane kommentaar minu poolt enne teema kadumist.

Huvitav, et just minu kommentaari alla tekkis kõige tulisem arutelu… Postitus oli lisatud eile, aga peale minu kommentaare kadus see paari tunni jooksul.

Ma ei tea, kes kustutas – kas teemaalgataja ise või tolle grupi adminnid, aga ilmselt puudutas mu sõnavõtt kedagi natukenegi.

Kuna grupis on palju liikmeid, siis loodan, et vähemalt mõnda neist panid mu sõnad natuke mõtlema.

Päris jube mõelda, et seal kommenteerinud täiskasvanud on ka lapsevanemad (või tulevased lapsevanemad), kelle lastega hakkavad meie lapsed koos lasteaias ja koolis käima. Need ongi need vanemad, kelle lapsed võivad vabalt koolis teisi narrida, sest see “on täiesti okei”.

Meil kõigil on oma tugevamad ja nõrgemad küljed. Kui mõnel meist on need nõrgad küljed väga nähtaval kohal, siis palun – katsume neid rohkem mõista, mitte arvustada!

Minu blogi saate jälgida https://mairika.wordpress.com

Advertisements

One thought on “Koolikiusamine… Ka täiskasvanutel! Ka Internetis!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s