Esimene ülevaatus ja toitumissoovitused

Täna kohtusime pärast lastehaiglast väljakirjutamist esimest korda uuesti Dr Priit Reedikuga. Tema on see arst, kes korraldas Miale pärast sündi lastehaiglas kõik vajalikud uuringud ja kontrollid, juhendas söömisega ja jälgis Mia tervist kuni kojusaamiseni. Dr Reediku jälgimise all oleme me edaspidigi veel mõnda aega.

Aga tänasest siis.

Enne Dr Reediku jutule minemist pidime ära käima füsioterapeudi juures, kes hindas Mia füüsilist võimekust ja arengut. Seal saime taaskord ainult kiidusõnu. Mia areng on endiselt suurepärane. Praegu, pisut alla kolme kuu vanusena, veedab ta meelsasti aega kõhuli, keerab end ise küljele, tunneb huvi mänguasjade vastu ja üritab neid haarata, topib suhu rusikaid ja kõike muud, mis aga kätte antakse.

See kõik pidavat ühe kolmekuuse beebi kohta olema rohkem kui piisav. Dr Reedik tuli juba füsioterapeudi kabinetti meid tervitama ja andis teada, et ootab meid kohe, kui oleme lõpetanud.

Füsioterapeut mainis veel, et täna olevat tema patsiendid olnud enamjaolt poisid, aga ainuke tüdruk, kes enne Miat oli olnud, oli ka suulaelõhega ja samuti kehalise arengu poolest väga tubli. Ta mainis, et ongi tähele pannud, et sellised lapsed on oma arenguga tihti natuke ees. Aga miks – ei tea 🙂

Saime kaasa mõned nõuanded, kuidas Mia füüsilist arengut veel toetada ja edendada:

  • Pärast igat sööki, kui toit on ilusti alla läinud ja krooksud välja lastud, tuleks teda panna vähemalt veerand tunniks kõhuli ja selleks ajaks asetada rindkere alla tugi (näiteks rullikeeratud froteerätik). Sel ajal tuleks jälgida ka, et laps teeks vahepeal käsi rusikast lahti. Nii õpib beebi paremini end kätele toetama ja kaelalihased saavad tugevamaks.
  • Kuna Mia pöörab end ilusti küljele ja üritab isegi kõhuli vinnata, peaksime me teda iga kord üle mõlema külje kõhuli veeretama, ja nii kummalegi poole kümme korda järjest.
  • Koguda käed-jalad ühte puntrasse ja kiigutada last niiviisi küljelt-küljele. Meile näidati muidugi ette, aga ma usun, et sellise seletuse järgi on raske ette kujutada, et mismoodi see asend täpsemalt välja näeb. Ivo meenutas pärast, et „tead küll – nii, nagu inimsööjad seovad oma toidu lõkke kohale!” 😀

Reediku kabinetis Mia mõõdeti, kaaluti ja saime teada, et Mia on üks keskmisest veidi pisem, aga muidu täiesti tubli ja normaalne kolmekuune. Aga see, et ta veidi pisem on, pidi olema ka sellepärast, et ta oli juba sündides keskmisest väiksem. Mia kaalus sünnitusmajast lastehaiglasse minnes täpselt kolm kilo, aga tänapäeval sünnivad juba paljud beebid suuremana, kaaludes midagi sinna nelja kilo kanti. Oli ju meil Martingi sündides rohkem kui neli kilo raske.

Mina olen kuulnud ja lugenud, et beebid vajavad esimesel kuuel elukuul vaid rinnapiima ja mitte midagi muud. Ma ei tea nüüd, kas sellest, et Mia on keskmisest väiksem, või sellest, et ta on huule- suulaelõhega, või on lihtsalt dr Reedikul tavaks lapsi varem lisatoidule panna – igatahes saime väga täpsed juhised lisatoiduga alustamiseks siis, kui Mia saab neljakuuseks.

Kuna Mial tuleb huuleoperatsioon täpselt neljakuuselt, siis meie alustame lisatoiduga ilmselt hiljem. Seda palus Dr Reedik meil kirurgiga läbi arutada, et millal on Mia operatsioonist piisavalt taastunud.

Plaan näeb ette nii, et alustame köögiviljapüreedega ja proovime esialgu mõne lusikatäiega, aga iga kord tuleb anda pisut rohkem ja umbes 5-10 päeva jooksul peaks see kogus jõudma 40 grammi kanti. Arst seletas, et püree kogus võiks grammides olla algul nii palju, kui lapsel vanust kuudes ja sellele null taha. Nii et 4-kuuselt 40 grammi üks toidukord.

Kui köögiviljadega harjutamise algusest on möödunud kaks nädalat, tuleb last hakata harjutama puuviljade maitsega. Seda täpselt sama skeemi järgi. Aga mitte asendada köögiviljad puuviljadega, vaid puuviljapüree tuleb anda teisel söögikorral.

Veel kahe nädala möödudes tuleb köögiviljapüreele lisada liha – soovitatavalt punane liha. Umbes samal ajal tuleks tekitada lapsele veel kolmaski lisatoidu söögikord, milleks on siis pudrud. Putrude kohta saime teada, et kui oleks vaja lapsele sügavamat ja pikemat ööund, siis võiks putru anda õhtul, viimaseks söögikorraks, aga kui unega muret pole, võib anda ka hommikusöögiks.

Kui toitumisjuhised käes, saime Reediku juurde uue visiidiaja ja arst tuletas veel meelde, et kui söömisega probleeme tekib, siis võtaksime kindlasti logopeediga ühendust. Kuna meil muid muresid ega küsimusi polnud, oligi aeg haiglaga tänaseks hüvasti jätta.

 

Kui muust elust-olust rääkida, siis Mia on meil hästi lihtne beebi. Näiteks, harjutasin ma vähem kui nädalaga temast öised söömised välja. Ja seda ilma ühegi nututa!

Kuna Miat ei saa ju pärast söötmisi tükk aega päris turvaliselt pikali panna nii, et võiks sada protsenti kindel olla, et toidu tagasiheide talle uppumist või lämbumist ei põhjustaks, oli aeg pärast öist söömist meie jaoks üpris riskantne. Nii ma mõtlesingi, et võiks ju proovida, kas õnnestub öiseid söömisi vähemaks jätta. Ma hakkasin Miat lihtsalt iga kord endale kaissu võtma, kui ta oma voodis nihelema hakkas. Panin talle luti suhu ja surusin õrnalt endale vastu rinda (ta ei saa ise lutti suus hoida, seega peab seda kinni hoidma). Kui häält hakkas tegema, andsime loomulikult süüa – ei näljutanud last. Esimese kahe ööga saime öise söögikorra võimalikult hilise peale lükatud ja järgmiste öödega ta vaid natukene niheles, kuni ma ta kaissu võtsin – ja siis magas edasi. Nüüdseks magab terve öö oma voodis ja saab esimese söögi läbi une umbes kella 6-7 ajal. Pärast seda põõnab edasi umbes kella 10-ni. See on siis see aeg, mil mina pean end voodist välja ajama. Elu nagu lill ju 😉

Kuna Mial on planeeritud kuu aja pärast esimene operatsioon, siis soovitas kirurg ka Martini tervist hoida, sest kui tema peaks kusagilt koju tooma mõne viirushaiguse, millesse ka Mia nakatub, lükkuks planeeritud operatsioon edasi teadmata tulevikku. Andsin juba suve alguses Martini lasteaiale teada, et Martin on juulikuus kodus. Kuna minu emal on ka terve juulikuu puhkus, siis ta pakkus, et Martin võiks hoopis tema juures olla nii palju, kui tahab. Martinile meeldib maal vanaema juures olla, sest linnas ei ole suurt midagi teha. Maal on aga oma aed, oma suur batuut, enda isiklik liivakast, aiakiik, millel lõunauinakuid teha, tiik, kus sooja ilmaga suplemas käia, koerad-kassid… Mis sa hing veel tahta oskad?

Ahjaa! Üks imetamisnõustaja, olles lugenud seda minu blogi piimapostitust, andis mulle palju kasulikke nõuandeid ja juhised, kuidas pumbata lapsele rinnapiima nii, et saab kogu vajamineva piima kätte umbes kolme korra pumpamisega ööpäevas. Ja ilma, et piimakogused seejuures kannataksid. Ajakulu paraku on ööpäeva kohta sama, aga seda kolme korda saan ma igatahes paremini planeerida, kui seda, et iga 3 tunni tagant organiseeriksin endale privaatse koha ja lapsed eest ära.

 

Enam pole palju jäänud, kui Mia peab läbi tegema oma esimese operatsiooni. Varsti kirjutan ma enda tunnetest ja mõtetest, mis mind lapsevanemana enne operatsiooni valdavad.

 

 

Jälgi minu blogi Facebooki lehel https://www.facebook.com/mairikakirjutab

Advertisements

5 thoughts on “Esimene ülevaatus ja toitumissoovitused

  1. Sa võiksid selle lisatoidu asja osas veel mõne arstiga nõu pidada. Ma olen aru saanud, et perearstid soovitavad hakata alates 4.kuust lisatoitu anda, aga lastearstid soovitavad 6.kuuni oodata. Seda enam, et ta sul rinnapiima peal on, kui oleks asendaja, siis teine asi. Kõike kõige paremat teile!

  2. Elan igati kaasa väikese sugulase kasvule ❤ Kord kui satume pikemaks ajaks Eestisse- tuleksime heameelega tutvuma teie toreda perega. Olete nii tublid ja eeskujuks paljudele peredele! Kallistused teile kõigile ja eriti suured kallid pisi printsessile ja suurele tublile vennale 😍😍

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s