Rehaplaan ja kõrvaarst

Meil oli täna spordipäev! Hehe, tegelikult jooksime täna mööda Mustamäe lastehaigla erinevaid koridore ja korruseid.

Ma ükskord kirjutasin, et pärast Mia sündi lastehaiglas olles käis meiega vestlemas sotsiaaltöötaja, kes pidas vajalikuks Miale puue vormistada. Täitsime tookord puude vormistamiseks hunniku pabereid, mille seesama sotsiaaltöötaja ise siis õigetesse kohtadesse edastas. Ta mainis, et vastus peaks tulema kahe nädala jooksul, pärast mida võtaksime temaga telefonitsi ühendust, et koostada rehabilitatsiooniplaan Mia edasiste raviteenuste kompenseerimiseks, kui need ületavad seda määra, mis on ette nähtud haigekassa poolt hüvitamiseks.

Ootasime vastust päris pikalt, kuniks see viimaks saabus umbes siis, kui Mia oli juba kahekuune. Helistasime lastehaiglasse sotsiaaltöötaja sekretärile ja ta ütles, et me oleksime pidanud koos puudeotsusega saama ka rehabilitatsiooni otsuse. Seda me aga polnud saanud. Kuna meil kuskile kiiret polnud, ootasime aga edasi. See vajalik dokument saabus mu meilile umbes nädal hiljem. Seejärel saime kokkuleppele tänase kuupäeva osas, et läheme kohale ja koostame rehabilitatsiooniplaani.

Minul näiteks polnud õrna aimugi, mida see tähendab. Ise mõtisklesin, et kuidas teab üks sotsiaaltöötaja, mis teenuseid vajab just meie laps, sest sotsiaaltöötaja ei pea ju olema kursis iga haiguse kõikide nüanssidega. Aga ei peagi! Selgus, et pidime nende spetsialistidega, kes oskavad Mia seisundit hinnata, täna kohtuma.

Enne Mustamäe haiglasse minekut viisime Martini minu ema töö juurde. Martini enda lasteaias on tema rühma õpetajad praegu suvepuhkusel ja lapsed jagati teiste rühmade vahel ära. Ma täiesti mõistan, miks lastele ei meeldi võõras rühmas käia ja me pole seda väga Martinile peale ka surunud. Kuna ma olen ju ise beebiga kodus, siis ei pea laps terve päeva võõras rühmas üksi nurgas mängides nukrutsema ja emmet-issit järgi ootama. Küll aga oleme viinud Martini lasteaeda neil päevadel, kui Mial on mingid arstiajad või protseduurid olnud. Kahjuks olin ma tänased käimised unustanud kalendrisse märkida ja rääkisin juba eile Martinile, et rohkem ta sinna võõrasse rühma minema ei pea. Õnneks oli minu emps nõus ta pooleks päevaks enda juurde võtma (ema töötab ise ka õpetajana ühes Tallinna lasteaias).

Haiglasse jõudes astusime kõigepealt sisse sekretäri kabinetti, mis asub lastehaigla majas kohe välisukse kõrval. Tema oli üllatunud, et me polnud kohe sotsiaaltöötaja juurde läinud. Ta tuli meiega kaasa, et näidata, kus on sotstöötaja kabinet. Kui ta meid saatis, tuli välja, et me poleks ise mitte kuidagi osanud sinna minna. Me kõndisime mööda hämaravõitu ja inimtühja koridoride rägastikku, kuhu oli mõnda kohta ladustatud haigla inventari – rauast beebivoodid, ratastel haiglavoodid ilma madratsiteta… Mis kõik meenutas natuke mingi õudusfilmi võttepaika. Sosistasin Ivole tasakesi: „Me oleme nagu labürindis!” Ja ta noogutas 😀

Tegelikult jõudsime me lõpuks välja teise majja, vastsündinute osakonda.

Kuna olime kohale jõudnud peaaegu pool tundi varem, siis polnud sotstöötajat veel kohal ja meid saadeti kohe füsioterapeudi juurde. Kahjuks oli Mia just nii magusasti magama jäänud, et keegi ei raatsinud teda üles äratada. Füsioterapeut siis uuris, mida Mia teha oskab ja me rääkisime kõike Miast ning ka seda, et käisime just üleeile geneetikakeskuses, kus meiega vestelnud ja Miat üle vaadanud pediaater oli väga kiitnud Mia arengut. Leppis siis temagi selle vastusega ja ütles, et kui Mia niisuguseid asju oskab/teeb, nagu me rääkisime, siis on kõik väga hästi. Ja tegelikult on meil juuni lõpus ka spetsiaalselt eraldi füsioterapeudi aeg ette nähtud, mistõttu jäigi see asi meil täna nii, et Mia oskusi ei vaadatudki päriselt üle.

Edasi läksime juba sotstöötajaga vestlema. Ta pani kirja meie pere ja Mia vajadused, mis on tingitud tema eripärast. Uuris ka meie tausta, pere suurust ja seda, kuidas me arsti juurde pääseme – kas meil pole transpordimuresid; kas suuremale lapsele on vajadusel hoidja olemas; kas keegi on kodune, kes saab vajadusel Miaga arstide juurde käia jms. Paistab, et Mia vajab neist teenustest vaid logopeedi, vähemalt esialgu.

Pärast vestlemist juhataski sotstöötaja meid logopeedi  – Birgit Kaasiku kabineti ukse taha. Tema on seesama, kes käis pärast Mia sündi vaatamas, kuidas me toitmisega hakkama saame. Kuna me olime seekord igale poole liiga vara jõudnud, pidime seal ukse taga natuke ootama. Logopeedi juures meil väga pikka juttu ei olnud. Kuna meil oli Miale toit kaasa võetud ja söögiaeg juba lähenes, pakkusin, et äkki ta tahab ka seekord vaadata, kuidas Mia söömisega toime tuleb. Mia söömise ajal siis vestlesime toitmisest ja sellest, mis edaspidi saama hakkab. Logopeed ütles, et Miale tuleb hakata 4-kuuselt lisatoitu (ehk siis päristoitu, lisaks piimale) andma. Ta andis ka natuke näpunäiteid, kuidas seda teha ja rääkis, mis toitmise ajal juhtuda võib. Ja lisas, et tegelikult ta üldse ei kahtle, et me sellega hakkame saame, kuna ta on juba näinud, et tuleme kõigega väga hästi toime. Täpsemalt oli tema sõnastus umbes selline, et „te olete nii leidlikud, et ma ei kahtlegi teie hakkama saamises”. Ohh, kui hea tunne on midagi sellist kuulda 🙂

Leppisime kokku, et kui Mia toitmise ja lisatoidu alustamisega probleeme ei tule, tuleme tagasi alles siis, kui Mia on saanud pooleaastaseks. Siis hakkab logopeed juba Mia häält analüüsima. Jah, nii noorelt! – ma ise ka imestasin. Seejuures mainis, et hetkel kõlab Mia hääl väga hästi. Paljudel suulaelõhedega lastel pidi see juba beebina kõlama kuidagi „tagant, kurgu poolt”, mida mina ausalt öeldes ei oskaks küll kuidagi jälgida ega aru saada, aga eks selleks ongi spetsialistid 🙂

Jätsime logopeediga hüvasti ja sellega pidigi meie tänane haiglaskäik lõppema. Kuna Mia oli vahepeal üles ärganud, mõtlesime, et äkki saab teda nüüd füsioterapeudile ka näidata. Käisime seal kabineti ukse taga koputamas ja ukselinki katsumas, aga füsioterapeut vist polnud tol hetkel enam seal ruumis. Kui nii, siis nii. Küll me jõuame veel!

Rehaplaani koostamise asjus lubas sotsiaaltöötaja meiega enne Jaanipäeva uuesti ühendust võtta. Siis pidi see valmis saama ja vajab meie allkirja.

 

Muide, eile käisime me ITK Magdaleena haiglas kõrvaarsti juures kuulmistesti tegemas. Nagu ma varasemalt mainisin, oli seekord tegu hoopis teistsuguse tehnoloogiaga. Eelmised kontrollimised on toiminud nii, et heli lastakse kõrva ja kontrollitakse kõrvast tagasitulevat kaja. Kui kaja ei ole vastust või see on nõrk, võib kahtlustada kuulmislangust. Aga testi mitteläbimist võivad põhjustada ka muud tegurid – kõrvalised helid, kudede tursed ja vedelikud kõrvas. Neid teste oli Miale tehtud kolm korda ja ta ei läbinud neid kummagi kõrvaga, mistõttu saadeti ta edasi ITK-sse.

ITK-s tehtav test toimib aga hoopis teistsugustel põhimõtetel. Arst rääkis protseduuri läbi viies põhjalikult, mida üks või teine asi teeb ja mida need tähendavad. Mia ei tundnud testi läbi tehes mitte midagi, vaid tudus mu süles magusat und. Kõigepealt kleebiti Mia pea külge andurid, mis hakkasid mõõtma, kas Mia aju registreerib ära kõrva sisse lastavad erineva sagedusega helid, ehk siis otse öeldes – kas Mia neid päriselt kuuleb. Kõige esimene katse ebaõnnestus sellepärast, et Mia niheles natuke. Arst ütles, et arvuti ei suuda vastust registreerida, kui laps samal ajal liigutab. Uuesti testi tehes läbis Mia mõlema kõrvaga testi, ja seda ka pärast teistkordset kontrollimist. Mia kõrvakuulmisega on kõik hästi!

Aga arst mainis, et endiselt võivad kõrvaprobleeme tekitada vedelikud, mis kogunevad väga kergelt suulaelõhedega lastel kuulmisteedesse, ning isegi igapäevane kõige tavalisem toitmine ärritab kõrvade kudesid.

Igatahes on meil vaja nende ITK-st saadud testi vastustega minna tagasi Mustamäele selle kõrvaarsti juurde, kes meiega seal tegeles. Eks siis saame teada, kas ja mis need edasised plaanid Mia kõrvadega saavad olema.

 

 

Jälgi minu blogi Facebooki lehel https://www.facebook.com/mairikakirjutab

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s